Aug 25, 2019  
2019-2020 Chesapeake College Catalog 
    
2019-2020 Chesapeake College Catalog

Appendix 4: Curriculum Advisory Committees



Business

Caroline County
Josh Hignutt
John Phillips
Geoff Turner

Dorchester County
Ron Andrew
Betsy Harrington

Kent County
Jane Towers

Queen Anne’s County
Brian Stitcher
Dale Walls

Talbot County
Brandon Angell
Ryan Hickey
Norman Workman

Criminal Justice

Dorchester County
W. Jerry Jones, Maryland Transportation Authority
Anthony Thomas
Lt. Todd, Cambridge Police Department
The Honorable Brett Wilson, Circuit Court

Queen Anne’s County
Lt. Embert, Sheriff’s Office

Talbot County
Frank Creegan
Ellen Grunden

Kent County
Cpt. Landon

Wicomico County
Suzanne Hastings

Early Childhood Development

Caroline County
Vera Todd 
Tearesa French

Queen Anne’s County
Margaret Anawalt
Melissa Saperstein 
Sandy Klunk 

Talbot County
Mary Adkins

UMES Representative: Dr. Donna Satterlee

Salisbury Representative: Dr. Elaine O’Neil  

Elementary and Secondary Education

Caroline County
Jennifer Dvorak
Stephanie Garey

Dorchester County
Cherie Robinson

Kent County
Caren Saunders

Queen Anne’s County
Kristin Hurlock

Talbot County
Anna Howie
Anne Miller
Gia Ristvey

Eastern Shore Higher Education Center:  Deb Urry
UMES Representative: Dr. Donna Satterlee
Salisbury University Representative: Dr. Elaine O’Neal

Emergency Medical Services

Caroline County
David Timms

Dorchester County
Marc Bramble
Andy Robertson

Kent County
Dave Rice

Queen Anne’s County
Scott Wheatley
Mary Alice Vanhoy

Talbot County
Brian LeCates

Program Director: David Timms
Medical Director: Dr. Thomas Chiccone
MIEMSS: John Barto

Human Services

Caroline County
Scott LeRoy, MPH, MS
Daniel Towers, CEU Student 
Ruth Plinke, LCPC
Kelli Sneft, -Student

Dorchester County
Domenick Grande

Kent County
Dr. James Siemen

Queen Anne’s County
Holly Ireland, LGSW
Susie Spiering, LCSW-C

Talbot County
Beth Ann Langrell

Nursing

Dorchester County
Nancy Collins
Lisa Hines

Kent County
Robin Parker

Talbot County
Katherine Cvach
Kathy Elliot
Ruth Ann Jones
Jeannine Lemieux

Physical Therapist Assistant

Charles County
Sara Hall,  DPT  
Christina Craft, PT         

St. Mary’s County 
Kris Ohler, PTA Program Graduate
Rick Hageman, PT
Star Cariño

Talbot County
Margaret Woods, PT     
Jennifer Walter
Cynthia Greaves, PTA    

Anne Arundel County
Romina Astifidis, PT 
Ann Boughton, PT         
Kiley Holmes, PT, DPT, OCS, SCS, FAAOMPT, CCI
Michele Uhler, PT         
Teresa Galligan, PT        

Program Director: Dave Thomas

Radiologic Sciences

Kim Elzey
Megan Novak
Maria Craver
Angela Spishock
Kelly Bottomley
Susan Herr
Laura Callaghan
Jessica Plummer
Julia Hayman
Linda Blythe

Surgical Technology

Caroline County
Dorothy Blades
Ashley Burrows

Dorchester County
Jane Flowers
Bonnie A. Todd

Queen Anne’s County
Christine Brittingham

Talbot County
Tammy Babcock
Dr. Susan Forlifer

Wicomico County
Dr. Robert Davis