Dec 11, 2018  
2018-2019 Chesapeake College Catalog 
    
2018-2019 Chesapeake College Catalog

Appendix 4: Curriculum Advisory Committees



Business

Caroline County
Josh Hignutt
John Phillips
Geoff Turner

Dorchester County
Ron Andrew
Betsy Harrington

Kent County
Jane Towers

Queen Anne’s County
Brian Stitcher
Dale Walls

Talbot County
Brandon Angell
Ryan Hickey
Norman Workman

Criminal Justice

Dorchester County
The Honorable Brett Wilson, Circuit Court
Anthony Thomas

Queen Anne’s County
Lt. Embert, Sheriff’s Office

Talbot County
Frank Creegan
Ellen Grunden

Kent County
Cpt. Landon

Wicomico County
Suzanne Hastings

Early Childhood Development

Caroline County
Frannie Ireland
Tearesa French

Kent County
Donna Bedell

Queen Anne’s County
Margaret Anawalt
Heidi Garlick
Price Schuler

Talbot County
Mary Adkins

UMES Representative: Dr. Donna Satterlee

Elementary and Secondary Education

Caroline County
Kathi Bridwell

Dorchester County
Kermit Hines
Cherie Robinson

Kent County
Tracy Williams

Queen Anne’s County
Kristin Hurlock

Talbot County
Pamela Clay
Anne Miller

Eastern Shore Higher Education Center:  Debbie Urry
UMES Representative: Dr. Donna Satterlee
Salisbury University Representative: Dr. Elaine O’Neal

Emergency Medical Services

Caroline County
David Timms
Ryan Todd

Dorchester County
Marc Bramble
Andy Robertson
Lauren Thompson (Student)

Kent County
Dave Rice

Queen Anne’s County
Scott Wheatley
Mary Alice Vanhoy

Talbot County
Brian LeCates

Program Director: Jon Longest
Medical Director: Dr. Thomas Chiccone
MIEMSS: John Barto

Human Services

Caroline County
Dale Oberender

Dorchester County
Dominic Grande
Kevin Meenan

Kent County
James Siemen

Queen Anne County
Susie Spiering

Talbot County
Beth Ann Langrell

Nursing

Caroline County
Bonnie Lewis
Landra Roy

Dorchester County
Nancy Collins
Cyndi Slacum

Kent County
Mary Jo Keefe
Robin Parker

Queen Anne’s County
Anita Miller

Talbot County
Cindy Beemer
Florence Blough
Jennie Coccaro
Sherry Councell
Renee Edsall
Maureen Gilmartin
Ruth Ann Jones
Nicole Morris
Chris Parker
Dr. Judith Stetson
Joel Yacks

Legal Studies

Caroline County
The Honorable Karen Jenson

Dorchester County
Kisha Peticolas

Kent County
Misty Harris
Judge John Nunn

Queen Anne’s County
Anne Goodman

Talbot County
Olga Mirnova
Stephanie Shipley
Wanda Weaver

Physical Therapist Assistant

Caroline County
Student Representative: Allison Harper

Kent County
Julia Blackburn
Paul Simonetti

Talbot County
Jen Fisher
Karen Maize

Program Director: Dave Thomas

Radiologic Sciences

Caroline County
Gary Bigelow
Laura Riordan

Dorchester County
Kim Elzey

Kent County
Kelly Bottomley

Talbot County
Bonnie Hjemvick

Surgical Technology

Caroline County
Dorothy Blades
Ashley Burrows

Dorchester County
Jane Flowers

Queen Anne’s County
Christine Brittingham

Talbot County
Tammy Babcock
Dr. Susan Forlifer

Wicomico County
Dr. Robert Davis