Jan 30, 2023  
2022-2023 Chesapeake College Catalog 
    
2022-2023 Chesapeake College Catalog

Appendix 4: Curriculum Advisory Committees



Criminal Justice

Dorchester County
W. Jerry Jones, Superintendent, Maryland State Police
Tony Thomas, Dorchester County Career and Technical Center
Lt. Todd, Cambridge Police Department

Kent County
Walter (Pete) Landon, Director, Governor’s Office on Homeland Security

Queen Anne’s County
Jim Williams (Ret. Major Queen Anne’s County Sherrif’s Office, Anne Arundel County Police Department)

Talbot County
Ellen Grunden, Deputy State’s Attorney, Talbot County State’s Attorney’s Office
Frank Creegan, Easton Police Department Crime Scene Technician

Ami L. Landon, Senior U.S. Probation Officer, District of Columbia

Early Childhood Development

Caroline County
Vera Todd 
Tearesa French

Queen Anne’s County
Elizabeth Miller

Talbot County
Mary Adkins

Peg Anawalt
Sandy Klunk
Flo Terrill

UMES Representative: Dr. Donna Satterlee

Salisbury Representative: Dr. Elaine O’Neil  

Elementary and Secondary Education

Caroline County
Jennifer Dvorak
Stephanie Verdery

Dorchester County
Anna Howie
Cherie Robinson

Kent County
Caren Saunders

Queen Anne’s County
Kristin Hurlock

Talbot County
Anne Miller
Gia Ristvey

 

Eastern Shore Higher Education Center:  Deb Urry

UMES Representative: Dr. Donna Satterlee

Salisbury University Representative: Dr. Elaine O’Neal

Emergency Medical Services

Caroline County
Cortland Dukes
David Timms

Dorchester County
Kenny Tull

Queen Anne’s County
Jon Longest
Mary Alice Vanhoy
Chip Verdery
Scott Wheatley

Talbot County
Bryan Ebling
Brian LeCates
Michael Parsons

John Larson
Connor McDonough
Tony Patrick
George Rogers

Program Director: Jon Longest

Medical Director: Dr. Thomas Chiccone

MIEMSS: Bryan Ebling

Human Services

Caroline County
Scott LeRoy, MPH, MS
Daniel Towers, CEU Student 
Jessica Tuel
Ruth Plinke, LCPC

Dorchester County
Domenick Grande

Kent County
Dr. Jean Ayers

Queen Anne’s County
Holly Ireland, LGSW
Susie Spiering, LCSW-C

Talbot County
Beth Ann Langrell

Nursing

Anne Arundel
Gena Kosmides, Program Manager


Caroline County
Tracy Terry, Director of Nursing and Rehab Center

Dorchester County

Kim Butler, MSN, RN
Maria Marshall, BSN, RN

Kent County
Angie Lord, BSN, RN
Judith Stetson, PhD, RN 

Queen Anne’s County
Olga Hoffman, RN

Talbot County
Jennifer Bowie, MBA, BSN, RN CNO-Vice President Patient Care Services
Ruth Ann Jones, EdB, MSN, RN, NEA, BC
Stacey Kram, DNP, RN, CNE, Assistant Dean/Chief Nurse Administrator
Jeannine Lemieux, MSN, BSN, RN
Christine Olson, RN
Jean Volz, MSN, RN, CCRN

Amanda Alto, Clinical Nurse Educator

Physical Therapist Assistant

Anne Arundel County
Romina Astifidis, PT 
Sylwia Blawat, DPT
Ann Boughton, PT  
Patricia Brady, PT                
Teresa Galligan, PT  
Ali Messinger, PT
Michele Uhler, PT      

Charles County
Christina Craft, PT
Sarah Mooney, PTA         

St. Mary’s County 
Star Cariño, PTA
Rick Hageman, PT
Kris Ohler, PTA Program Graduate

Talbot County
Stacy Fox, PT
Cynthia Greaves, PTA    
Jennifer Walter
Margaret Woods, PT     

Program Directors: Dave Thomas & Patricia Brady, PT

Radiologic Sciences

Caroline County
Justin Malecki

Dorchester County
Kim Elzey

Kent County
Kelly Bottomley
Susan Herr

Queen Anne’s County
Jessica Plummer

Talbot County
Linda Blythe
Maria Craver
Megan Novak
Angela Spishock

Surgical Technology

Caroline County
Dorothy Blades
Ashley Burrows

Dorchester County
Bonnie Johnson
Bonnie Whirley

Queen Anne’s County
Somers Watson

Talbot County
Brandi Covey
Taylor Elliott

Wicomico County
Jessica Baroniak
Dr. Christopher Pellegrino

Worcester County
Dr. Vincent Perrotta
Tina Perrotta

Norah Bennet
Lisa Brown
Junior Boyer
Stacy Hobson
Karen Jones
Aisha Meekins
Dr. Jason Scopp